چهارشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۰

کارگران هفت تپه: 

نخستین مطالبه ما، بازگشت به کار اسماعیل بخشی است.      ۱۴۰۰/۸/۲۵

 

بیانیه 

بمناسبت اعتراضات سراسری معلمان

20 مهر نقطه عطفی در جنبش مطالباتی معلمان شاغل و بازنشسته

پنجشنبه  20 مهرماه تجمعات اعتراضی  معلمان به شرایط معیشتی و مطالبات مشخص خود بصورت سراسری برگزار شد، 

ابعاد و گستردگی این اعتراضات که بیش از 70 شهر بزرگ و کوچک را پوشش داد با حضوری چشمگیر و متحدانه پیامی محکم و هشدار دهنده به حاکمیتی ست که بی توجه به مشکلات معیشت و آموزش میلیونها انسان، اولویت های بیربط به منافع مردم را با صرف هزینه های هنگفت به پیش میبرد. 

این مصاف سراسری معلمان شاغل و بازنشسته بخش مهمی از نیروی کار است که مانند سایر بخشهای این طبقه اجتماعی بزرگ، درگیر شرایط سخت معیشتی و زندگی پر دغدغه است. 

در جای جای این مملکت صدای اعتراض به وضعیت موجود بلند است . جامعه این شرایط را نمیپذیرد، چنانچه تغییر اساسی و بنیادین در زندگی مردم رخ ندهد، اراده عمومی تخریب بیشتر زندگی را تحمل نخواهد کرد و با اعمال اراده مستقیم خود موانع را برای دستیابی به شرایط زندگی بهتر کنار خواهد زد.  

جامعه همواره راهها و شیوه های دفاع از خود و برون رفت از وضعیت موجود را مییابد. 

این هشدار ها را باید جدی گرفت

شورای بازنشستگان ایران

21 آبان 1400

 

کاپ ۲۶: کشورهای ثروتمند پرداخت هزینه‌های اقلیمی را به تأخیر می‌اندازند

 08/11/2021

در مذاکرات کنفرانس جهانی مقابله با تغییرات اقلیمی، کاپ ۲۶، کشورهای آسیب پذیر چنین مطرح کرده اند که کشورهای غنی پرداخت غرامت مربوط به خسارات ناشی از تغییرات اقلیمی را عقب می اندازند.

موضع کشورهای کم درآمدتر این است که پرداخت پول برای جبران این خسارات بخشی از مذاکرات هفته جاری در نشست کاپ ۲۶ باشد.

رکود اقتصاد جهانی به خاطر چین

 09/11/2021

به گزارش اسپوتنیک، جرج ماگنوس اقتصاد دان و کارشناس علمی مرکز چینی دانشگاه اکسفورد به اس ان بی سی گفت: « مشکلات طولانی مدت که بخش امکلاک و مستغلات در چین با آن درگیر هستند ممکن است به رکود اقتصادی چندین ساله منجر شود. این مشکل فقط به اقتصاد داخلی چین مربوط نمی شود بلکه کل جهان را در گیر می کند»

اوضاع در بازار املاک چین به خاطر ساخت و سازهای مشکل دار با بحران مواجه شده است. در سال ۲۰۲۲ Evergrande باید اوراق قرضه به مبلغ ۷.۴ میلیارد دلار را پرداخت کند. در سال ۲۰۲۱ شرکت در پرداخت های خود تاخیر داشت و حتی معاملات سهام خود را در این رابطه به حالت تعلیق در آورد. این شرکت در مرز ورشکستگی قرار گرفت و سهم کلی آن به ۳۰۵ میلیارد دلار رسید که تقریبا ۲ درصد تولید ناخالص داخلی چین است.

اخبار کارگری ایران

حل مشکل حقوق کارگران به روش رئیسی

رئیسی در سمنان از ماشین پیاده شده و از چندتا کارگر می پرسید «ماهی چقد حقوق می‌گیرید؟» و سپس از آنها خدا حافظی میکند و میرود.

بنا بر گزارش کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار در ایران سبد معیشت خانوار با در نظر گرفتن یک وعده غذای گرم در روز، در مهرماه به 11 میلیون و 479 هزار تومان رسیده است و بر همین اساس، دستمزد چهار میلیون تومان تنها کفاف غذای یک خانوار متوسط 3 نفره را می‌دهد.

کشاورزان اصفهان در دومین روز تجمع اعتراضی خود در برابر سازمان آب منطقه‌ای اصفهان گردهم آمدند.

9.11.2021

روز سه‌شنبه ۱۸ آبان‌ماه ۱۴۰۰، کشاورزان اصفهان که تعداد بسیار زیادی از آنان را زنان تشکیل می‌دادند، خواهان گرفتن حقابه از دست رفته خود هستند.

یکی از زنان اصفهانی خطاب به مقامات دزد و مافیای آب وابسته به آنان گفت: «اصفهان نماد تمدن و فرهنگ بوده است. تا زمانی که نمادها پابرجا باشند، تمدن و فرهنگ در کشور جاری است. دشمنان ایران و خائنین برای حذف ایران شروع کردند تمدن را بکشند. پس باید اولین و بزرگترین تمدن ایران، اصفهان نابود بشود. حیات و زندگی اصفهان به زاینده رود است که ورود کرده‌اند».

جمهوری اسلامی قافیه را به زنان و دختران باخته است

انتشار عکس زنانی که بی‌حجاب جلو سردر دانشگاه تهران فارغ‌التحصیلی‌شان را جشن می‌گرفتند، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی داشت.
هفته گذشته تصویری از چند زن جوان مقابل دانشگاه تهران منتشر شد که اکثرا روسری به سر نداشتند و در حال گرفتن عکسی یادگاری، مقابل سردر دانشگاه تهران بودند. واکنش چهره‌ها و رسانه‌های بنیادگرای جمهوری اسلامی ایران قابل انتظار بود. مسلم معینی، از «فرماندهان سایبری» حکومت، در تفسیر آن عکس، زنان را به برده تشبیه کرده بود که در حال خریده شدن هستند و نوشت «بازار برده‌فروش‌ها

بخشی از بیانیه کارگران اعتصابی نفت، گاز و پتروشیمی

شورای سازماندهی اعتراضات کارگری پیمانی نفت اعلام نمود که از ۲۹ خرداد «چند ده هزار نفر از کارگران پیمانی صنعت نفت اعتصاب کرده‌اند و کارگران رسمی نیز میخواهند در روزهای آینده به اعتصاب بپیوندند.» 

در بیانیه کارگران اعتصابی آمده است که: «افزایش دستمزد فقط ماطلبه ما کارگران نفت نیست، می‌دانیم که همه کارگران، معلمان، باز نشستگان و حقوق بگیران جامعه همین مطالبه را دارند و همی طور دیگر مطالبات ما. بنابراین انتظاب بیشترین حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها را داریم.»

29.3.1400

 بیانیه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد به مناسبت روز جهانی کارگر

به استقبال روز جهانی کارگر می‌رویم.

روز یازدهم اردیبهشت برابر با یک مِی که از زمان اعتصاب سراسری کارگران آمریکا برای تصویب هشت ساعت کار روزانه نامگذاری شده و یادآورِ تمام دستاوردهائی است که با مبارزات کارگری در سطح جهان به بار نشسته است.

به همین جهت در وهلهٔ اول این روز را به طبقه جهانیِ کارگر از زحمتکشان فرانسه تا مزدبگیران چین، به اتحادیه‌های مستقل کارگری از برزیل تا مصر و از صدها میلیون اعتصاب کننده در هند گرفته تا کارگران همیشه مبارز ایران در هفت‌تپه و هپکو و آذرآب و… تبریک می‌گوئیم.

همچنین به مناسبت این روز، یاد کشته‌شدگان قیام‌های کارگری از کُموناردهای پاریس تا انقلابیون سن پطرزبورگ، از شورشیان شیکاگو تا اعتصابیون نساجی و نفت و راه آهن را گرامی می‌داریم و به پاس مقاومت جانانه کارگران در معادن سَن‌خوزه و ژوهانسبورگ و شلاق‌هایی که بر گرده همکاران آق‌دره و پارس خودرو و شرکت واحد نقش بسته، روز جهانی کارگر را نماد مبارزات طبقه خود می‌دانیم.

کارگران، هم سرنوشتان و مبارزان آزادی و برابری

هر روز خبرهای تلخی از بیماری شهروندان، بیکاری جوانان، سرکوب معترضان، خودکشی نوجوانان و… می‌شنویم و از دیدن فقر، استثمار، گرانی، کودکان کار و زباله‌گرد و بازمانده از تحصیل، حاشیه‌نشینان و معتادان و گدایان، نزاع‌های مذهبی و قومی و از دیدن این همه رنجی که به مردم تحمیل شده به درد می آییم. تجربه و مشاهدهء این موقعیت ما را به این نتیجه می‌رساند که عامل اصلی و هدایت کنندهء وضع موجود چیزی نیست جز سیستم حاکم که غرق در ظلم و فساد و جنایت گشته و جامعه را به ورطه نابودی کشانده است.

وقتی دولت سرمایه‌داری در ایران سال جدید را با اخراج‌های گسترده در مراکز کارگری و خدماتی آغاز می‌کند و با دستبند و گاز اشک آور به مصاف بازنشستگان می‌رود، این هشداری است به تمام کارگران و کارمندان مبنی بر اینکه اکنون زمان بیداری و مطالبه گری است.

هر نفر که از صفوف ما ضربه بخورد، ترکش آن به زندگی همه ما خواهد رسید و هر حکم به اخراج از سوی کارفرما، بدون شک چماقی است بر سر تمامیت جنبش کارگری.

نظام سرمایه‌داری در ایران، اهداف شوم و ضد انسانی خود را از طریق قراردادهای موقت و بیکارسازی دنبال می‌کند و در برابر وام‌ها و فیش های نجومیِ ژن‌های خوب که آنان را برای رفاه بیشتر راهیِ پیشرفته‌ترین کشورها کرده است، به طور میانگین هر کارگر ایرانی برای یک ماه کار، دستمزدی معادل تنها دو روز کارگر ساده اروپایی دریافت می‌کند! با این حال با هر صدای حق‌طلبانه‌ای به عنوان نیرویی علیه امنیت ملی برخورد می‌شود و دستگاه امنیتی-قضائی زندان‌ها را مملو از فعالان ارزشمند جنبش های کارگری و معلمان و زنان و محیط زیست… کرده است.

واضح است که حاکمیت کمر به نابودی طبقه کارگر بسته‌ و تمام برنامه‌های اقتصادی را بر پایهء ارزان سازی نیروی کار و غارت سرمایه‌ها تنظیم کرده‌ است.

در چنین شرایطی برخی از مزدبگیران به خاطر ترس از بیکاری به حقوقی ناچیز تن داده‌اند و کارگران به دلیل فقدان تشکل‌های مستقل قادر نیستند برای چیزی فراتر از خط فقر مبارزه کنند.

از طرفی دیگر، شدت ناکارآمدی در مدیریّت کشور به حدی است که با وجود توزیع واکسن در دنیا، تمام تریبون‌های حکومتی از ستاد کرونا و صداوسیما گرفته تا هیئت دولت و نهادهای قدرت با وقاحت تمام شیوع این ویروس را به گردن مردم می‌اندازند و از بی لیاقتی خود در زمینهء درمان و معیشت شانه خالی می‌کنند.

کشتار گسترده مردم بر اثر کرونا را سپر بلای بی‌تدبیری و خیانت خود کرده‌اند تا توده‌های مردم به جای حق‌خواهی و سازماندهیِ اعتراضات، در فلاکت روزمره گرفتار شوند ؛ ولی برای خانواده‌های سرداران و روحانیون و آقازاده‌ها و مزدورانشان واکسن و انواع امکانات فراهم می‌شود و همزمان واکسیناسیون رایگان و عمومی مردم که وظیفه قانونی دولت است و هزینه‌ای برابر با قطره‌ای از دریای اختلاس‌ها و دزدی‌های مسئولان دارد را به بخش خصوصی فاسد واگذار می‌کنند!

جغرافیای ما را کرونا سیاه نکرده است چون سیه روزیِ مردم کشورمان به دست همین آقایان و شبکه‌های مافیایی و نظامی‌شان رقم خورده است درصورتی که بحران‌هایی مثل تحریم و کرونا برای طبقه کوچک سرمایه‌داران به فرصتی طلائی و نعمتی بی‌پایان تبدیل شده است.

هر ریالی که به قیمت نان و ارز و سوخت اضافه می‌شود، سود بانکی مالکان و شاخص بورس دلالان نیز چندین پله بالاتر می‌رود ولی از میان ما ده ها نفر به جمعیت گرسنگان و بی خانمان ها اضافه می‌گردد.

چه باید کرد؟

مجموع این موارد نشان می‌دهد که جامعه ما نیاز به دگرگونی‌های گسترده و زیربنایی دارد و طبقه کارگر تنها نیرویی است که در صورت مُتشکل شدن، توانِ مقاومت در برابر هر شکلی از نظام استثمار و استبداد را خواهد داشت.

اتحاد طبقاتی ما و متحدانمان می‌تواند پیام آورِ جامعه‌ای عادلانه و آزاد باشد و این کشتی طوفان زده را به ساحل بنشاند.

برای اینکه قدمی در راه حصولِ مطالبات مشترک‌مان برداریم نیازمندیم تا تشکیلات کارگری را در همبستگی با هم برپا کنیم و دستاوردهای عظیم جنبش کارگری جهان را نقطهء آغاز قرار دهیم.

در طول این تاریخ پرغرور برای مطالباتی نظیر کاهش ساعات کاری یا بیمه و حقوق شناخته شده‌ای مثل حق تشکل یا حق برگزاری مجمع عمومی، خون های زیادی ریخته شده و اجازه نمی‌دهیم که این دستاوردها به فراموشی سپرده شوند.

این تاریخ ثابت کرده است تنها نیرویی که میتواند پرچم دار عدالت اجتماعی در جامعه باشد، طبقه کارگر متحدی است که کمیته‌ها و شوراهای سرتاسری اش به همین منظور قد علم می‌کنند.

ما کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران (اهواز) با این چشم انداز علیه ظلم و بیداد می‌جنگیم و برای سقف مطالبات کارگری اعم از مسکن و رفاه همگانی، بیمه بیکاری و درمانی مکفی، اعتراضات و اجتماعات آزاد، آموزش رایگان و امنیت شغلی هم پیمان می‌شویم و در کوره‌های ذوب آهن بر مشت‌های فولادین خود حک می‌کنیم تا در مسیر لغو استثمار انسان از انسان دست از سازماندهی و مبارزه طبقاتی بر نداریم.

ما کارگران آهنیم ؛ ریشه ظلم رو می‌کنیم

روز جهانی کارگر گرامی باد

 

بیانیه سندیکای  کارگران نیشکر هفت تپه

روز کارگر، روز نمایش اتحاد ما است.

روزکارگر، روز بیان خواسته های ما کارگران است.

در روز کارگر، کارگران در همبستگی و همراهی با هم، قدرت طبقاتی خود و آلترناتیو خود برای جامعه ای بدونه ستم و استثمار ، تبعیض و نابرابری، از میان بردن فقر و تنگدستی را یکصدا فریاد میزنیم.

طبقه کارگر، یک طبقه جهانی است و ما کارگران دارای منافع مشترک هستیم و مرزی را نمیشناسیم.

روز کارگر، یک روز ملی نیست، یک روز جهانی است، روز کارگر یک روز مذهبی نیست بلکه روز گره زدن دستهایمان به هم، برای یک زندگی آزاد، برابر و انسانی است.

کارگران با هر رنگ و زبان، با هر جنسیت و قومیتی، یک منافع مشترک علیه طبقه حاکم و صاحبان سرمایه، صاحبان ابزار کار و تولید داریم و راهی جز مبارزه متشکل، متحد و مستقل و با اتکا به نیروی خود نداریم.

هیچ کس جز ما کارگران نمیتوانند یک زندگی انسانی را برای کل جامعه به ارمغان بیاورند.

طبقه کارگر با یاری دیگر جنبشهای مترقی و در اتحاد و مبارزه سراسری میتوانند نان، کار، آزادی، شادی، رفاه و آبادی را تضمین کنند.

زنده باد روز جهانی کارگر!

زنده باد اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران برعلیه ستم و استثمار!

کارگران جهان متحد شویم!

۱۷فروردین ۱۴۰۰

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سرود انترناسیونال

1mai
 حزب کمونیست راستین ایران را در پیوند با طبقه کارگر ایجاد کنیم

سرود بلاچاو

در صورت توافق با خط مشی نظم کمونیستی

در انتشار آن بکوشید

بیانات موجز

سیمون دوبووار

زیرکانه ترین راه برای تسلط بر هر جامعه‌ای تحقیر و محدود کردن زنان آن جامعه است. زیرا زنان اسیر... دیگر قادر نخواهند بود انسان‌هائی آگاه و آزادیخواه پرورش دهند

افلاطون

هیچ کس به اندازه کسی که حقیقت را میگوید مورد تنفر واقع نمی‌شود

دستایوفسکی

آزادی برای همه ملت‌ها سقف دارد. سقف آزادی رابطه مستقیم با قامت فکری مردمان دارد. در جامعه‌ای که قامت تفکر و همت مردم کوتاه باشد،دسقف آزادی هم به همان نسبت کوتاه میشود. تقتی سقف آزادی کوتاه باشد، آدم‌های بزرگ سرشان آنقدر به سقف می‌خورد که حذف میشوند. آدم‌های کوتاه اما راحت جولان میدهند. بعضی از آدم‌های بزرگ هم برای تقا، آنقدر سرشان را خم می‌کنند که کوتوله می‌شوند و سقف پائین و پائین‌تر می‌آید و مردم بیشتر و بیشتر قوذ می‌کنند، تا این که تا کمدر خم می‌شوند و دیگر نمی‌توانند قد راست کنند.

نیچه

آنچه را که محمد به عنوان دین و آئین به پیروان خود داده است و به جهانیان پیشکش نموده است، اگر نام دین بر آن نمی‌گذاشتند، آدمی چنین می‌پنداشت که این گفتار مشتی مردم جنگلی است که به شهر نشین‌ها پیشنهاد کرده‌اند. زیرا دین که نمی‌تواند چنین خشن و دور از انسانیت باشد. دینی که پر از فرمان کشتن و بریدن دست و پا و ربودن و تصاحب زنان مردم باشد و یا دستور چاپیدن دارایی و هستی مردم را بدهد، دین نیست، بلکه فرمان نابودی اندیشه و روان و کالبد است. من دینی به این بیدادگری و ستم پیشگی ندیده‌ام. راست است که این دین از بیابان آمده و بنابراین درخور همان بیابان نشین‌هاست و جائی در میان مردم متمدن ندارد و نمی‌تواند داشته باشد.

Go to top

خود را سازمان دهیم!