نامه‌ای از دور
دوستان عزیز سلام. خسته نباشید!    خیلی حرف دارم براتان بزنم اما شاید خسته شوید، فقط یک مسأله خیلی مرا به خود مشغول کرده واقعاً نمی‌دانم با آن چه کنم. هر چه به خودم فشار می‌آورم از آن سر درنمی‌اورم. یعنی منطق آن را نمی‌فهمم. مدتی است که من در مبایل خودم واتس آپ را پیاده کرده‌ام. خیلی هم کند کار می‌کند. >مطالعه بیشتر

اکراین: فعالیت پایدار علیه تهدید جنگ جهانی را شدت بخشیم

پنج هفته پس از حمله وحشیانه کشور نو امپریالیستی روسیه به اکراین میگذرد و جنگ همچنان بربرمنشانه ادامه دارد.
در گزارش "شورای هماهنگ کننده جنبش کارگری اکراین" (کا. اس. آر. دی.) آمده است: "یک سلسله از شهرهای بزرگ از طرف پوتین فاشیست، دائماً مورد تهاجم قرار می گیرد، از جمله کیف، چرنوحیو، سامی و خارکف و در شهر محاصره شده ماریوپل فجایع انسانی در حال وقوع است": "مواد خوراکی و نوشیدنی یافت نمی شود و پیکر مردگان در خیابان‌ها به جا مانده است." موج مهاجرت به مرز چهار میلیون رسیده است! ناشی از جنگ روانی طولانی امپریالیستی از هر دو طرف، روسیه و اکراین، ناتو و امپریالیسم آمریکا و جمهوری فدرال آلمان، ارزیابی چگونگی روند جنگ، مسئله بغرنجی است.
 

حقیقت این است که پیشروی روسیه در حال بازدارندگی است. به دلیل مقاومت ارتش مجهز شده توسط ناتو و شرکت تعداد وسیعی اکراینی در جنگ. تلفات ارتش روسیه بیشتر از اطلاعات رسمی منتقل شده است. در بسیاری از شهرها جهت جلوگیری از پیشروی احتمالی نیروهای روسی، سنگربندی شده است.

در گزارش 20 مارس کا. اس. آر. دی آمده است:

" بسیاری از مردم صلح طلب، کاملا با سنت پارتیزان‌های سرخ در جنگ بزرگ میهنی جهت دفاع از سرزمین پدری، برای انتقام از نیروهای پوتین مجهز شده‌اند."

فرماندهی ناتو، طرف روسی را متهم میکند که برخلاف قوانین بین المللی از سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیائی استفاده می‌کند. او اما همین این فرماندهی برای دفاع از خودش "عناصر دفاعی"، همراه نیروهای متحد خود در اروپای شرقی، به چتر حفاظتی سلاحهای اتمی، بیولوژیکی و شیمیائی متوصل شده است. روسیه نو امپریالیستی و امپریالیسم آمریکا هردو آشکارا اظهار میدارند که "تاکتیکی" از سلاح های اتمی با قدرت اندک، استفاده می کنند. این مقیاس نامشخص، به معنی وخامت ویرانگری و مرگ انسان‌های بیشماری است.

ناتو و امپریالیسم آمریکا نفت بر روی آتش می پاشند.

در نشست سران ناتو در 24 مارس مصوبه‌یی به مورد اجرا گذارده شد، که اروپای شرقی به بالاترین سلاح های تهاجمی مجهز گردد. به این منظور نیروهای جنگنده در اسلواکی، مجارستان، بلغارستان و رومانی مستقر خواهند شد. آنها باید همانند کشورهای تا کنون مجهز شده‌ی لهستان، لیتوان، لیتوانی و ایستلند استقرار یافته و هر یک به تیپ‌های 10000 نفری افزایش یابند. همچنین نیروی دفاعی هوابرد و دریائی نیز افزایش می‌یابند. این گسترش تسلیحاتی، به همراه هواپیما، سیستم‌های دفاعی، زیردریائی و گروه‌های ضربت دریائی از طرف ناتو، آگاهانه بر خلاف توافق اساسی سال 1997 ناتو – روسیه و همچنین نادیده گرفتن توافق بر عدم حضور نیروی بزرگتر در اتحاد کشورهای اروپای شرقی است.

اعتراضات بین المللی

به طور مشخص در روز اعتراض "جمعه‌ها برای آینده" در 25 مارس که در حدود 90 شهر برگزار گردید، فراخوان علیه جنگ در اکراین صادر شد. در این میان پس از توضیح کنفرانس بین المللی معدنچیان، قطعنامه کارگران کارخانه فورد علیه جنگ در اکراین بسیار پر معنی بود. آنان خواستار آن شده‌‌اند که: " در اعتراضات کارخانجات و اتحادیه های کارگری تا حد اعتصاب خود را سازمان دهید. برای تقویت جنبش صلح طلبانه در سطح بین المللی علیه امپریالیسم به آن بپیوندید."

همچنین در فراخوان شورای هماهنگی – مشورتی بین المللی کارگران بنادر هلند و آلمان آمده است: "دست‌ها از اوکرائین کوتاه، همبستگی کارگری علیه جنگ ناعادلانه".

کا. اس. آر. دی آکرائین در گزارشی نوشته است: "از روزهای نخست به کمک کارگران شتافتیم و با آنان برای کمک‌های متقابل، گروه‌های شهروندی را سازمان دادیم. علاوه بر این تعداد بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های متعددی که فعالیت‌های کاری‌شان متوقف شده، باعث شده است که کارگران آنان بدون منبع درآمد بمانند. این دسته افراد در اولیت کمک‌های ما قرار دارند." این توضیحات با لغت های زیرین پایان می‌پذیرد. "مرگ بر امپریالیسم! ارمغان جنگهای امپریالیستی برای مردم جهان چیزی جز رنج، اندوه و مرگ نیست."

نویسنده: Joachim Griesbaum
منتشر شده در: Rote Fahne - Nr.: 7  - 05.05.2022

********

یک توضیح ضروری: مقالات و نوشتجات در سایت نظم کمونیستی و نشریه کمون را هیئت تحریریه نظم کمونیستی تهیه می‌نماید. این مقالات دقیقاً بر پایه ایدئولوژی و سیاست حاکم بر نظم کمونیستی است. قاعدتا ما غیر از نوشتجات بعضی کارگر در ایران که به دستمان میرسد و نقد آن‌‌ها را حق خود می‌دانیم، و بعضی مقالات احزاب راستین کمونیستی در سطح بین‌المللی که دقیقا بر خط مشی ما منطبق است، مقالات نویسندگان دیگر را در سایت خود منتشر نمی‌نمائیم. مقاله زیر یکی از مقالات زنده و گویای یک  رفیق کمونیست آلمانی از حزب مارکسیست لنینیست آلمان (MLPD) است.

کارگران جهان متحد شوید!

کارگران، حمتکشان و آزادیخواهان جهان متحد شوید!

در سمت پیوند با طبقه کارگر بکوشیم!

حزب کمونیست راستین ایران را به وجود آوریم!

تروتسکیست‌های خائن را از صفوف خود طرد کنیم!

دغل کاران را از صفوف خود برانیم