اول ماه مه ۲۰۲۴ - طبقه کارگر و مبارزه با فاشیسم

اول ماه مه روز جهانی طبقه‌ایست که رسالت‌اش در هم کوبیدن سرمایه‌داری و برقراری سوسیالیسم و دیکتاتوری پرولتاریا در جهان است.

این طبقه بر خلاف بی صبری و ناشکیبائی خرده بورژوازی، گام به گام، هر گام با تفکر و نوسازی قدم بر میدارد.  در این نوشته ما گام‌های عملی این طبقه را در مبارزه با دولت‌های حاکم و سرمایه‌داری جهانی در سالی که گذشت برمی‌شماریم:

هفدهم آپریل در اعتراض به سیاستهای ریاضتی دولت، طبقه کارگر و زحمتکشان یونان، ۲۴ ساعت کشور را فلج کردند، و این مبارزات، متروها، قطارهای شهری و بین‌ شهری، خطوط کشتیرانی، بهداشت و آموزش، ... را دربر گرفت.

هشتم آپریل هزاران لوکوموتیوران در انگلستان برای اخذ دستمزد بیشتر و شرایط مناسب‌تر محیط کار دست به اعتصاب زدند. نهم آپریل هزاران کشاورز ایتالیائی بر علیه سیاستهای اتحادیه اروپا در رابطه با مواد خوراکی اعتراضات وسیعی را آغاز کرده‌اند. کارگران نساجی بنگلادش که اکثر آنان را زنان تشکیل می‌دهند در اعتراض به شرایط بردگی در محیط کار با مزد ناچیز، از کار دست کشیده، خیابانها را سنگر بندی کرده، در مقابل حملات پلیس دلاورانه از خود دفاع کردند. اعتراضات ۶ هفته‌ای کارگران کارخانجات اتومبیل‌سازی در ایالات متحده آمریکا، تظاهزات میلیونی در هند، دلاوریهای

فاشیستی آمریکای جنوبی و ... نمایش گوشه‌ای از مبارزات پرولتاریای بین‌المللی است            

در سالی که گذشت، به موازات چرخش بیشتر دولتها به راست و بعضا استقرار فاشیسم، مبارزات ضد امپریالیستی و ضد فاشیستی طبقه کارگر رشد و گسترش قابل توجهی از خود نشان داد. در اکراین، زیر بمباران روسها تشکلهای ضد فاشیستی بسیاری نشو و نما کردند. «ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین فعالیت ۱۱ حزب را ممنوع اعلام کرده است.»

پرولتاریا و زحمتکشان در جهان به موازات مبارزه با استثمار، علیه جنگهای ناعادلانه امپریالیستی نیز خود را فعالانه سازمان می‌دهند. مبارزه علیه گسترش ناتو به سرکردگی آمریکا، ادامه تجاوز امپریالیسم روسیه به اکراین، حملات نظامی رژیم فاشیستی ترکیه به مناطق کرد نشین، پایان دادن به درگیریها در آفریقا از جمله کنگو و سودان، حل مسئله یمن، منازعات آمریکا و چین به خصوص مسئله تایوان و دریای جنوب چین و ... دغدغه امروز و فردای پرولتاریای جهانی شده است.

۲۶ آوریل در اسرائیل نیروهای مسلح پلیس به دفتر حزب کمونیست این کشور ( CPI) و جبهه دمکراتیک برای صلح و برابری یورش برده و چند نفر را دستگیر کردند. در بیانیه حزب کمونیست آمده است: پس از این حمله اوفر کاسیف نماینده پارلمانی حزب کمونیست اسرائیل گفت: «ما اجازه نخواهیم داد فاشیستها ما را خاموش کنند.» او در حالیکه بر حاکمیت فاشیسم در اسرائیل صحه می‌گذارد، بر پایه فعالیتهای عملی کمونیستها و دیگر نیروهای مترقی، ادامه نبرد قطعی و پیگیر کارگران و زحمتکشان را در مبارزه با آن اعلام می‌کند.

یورش فاشیستها در حالی انجام گرفت که تداوم تظاهرات هزاران و دهها هزار نفری و تدارک برای برگذاری پرشکوه روز جهانی کارگر، دولتمردان را وحشت زده کرد.

در شرایط کنونی که اکثریت مطلق نیروی کار و زحمت در جهان حمایت خود را از ملت فلسطین اعلام کرده‌ است، بایدن رئیس جمهور آمریکا دستور ارسال ۱۶ میلیارد دلار دیگر کمک نظامی را به دولت اسرائیل، ایالت خاورمیانه‌ایش، صادر می‌کند. این در حالیست که: بحرانهای اجتماعی و تضادهای درونی دولتمردان در آمریکا، دولت را مستعصل کرده است.

در حال حاضر در آمریکا، در صنعت اتومبیل سازی ۱۶ کارخانه در اعتصاب هستند. و «در بیش از ۱۰۰ مرکز آموزشی ... تظاهرات علیه جنگ و طرفداری از مردم فلسطین صورت گرفته است.» (نیویورک تایمز ۲۷ آپریل)

در ایران طبقه کارگر در شرایطی به پیشواز روز جهانی کارگر می‌رود که:

«در روزهای اخیر با انتشار لیستی از مدیران شهرداری و سازمان‌های تابع شهرداری مبنی بر پرداخت کمک هزینه مسکن با مبالغ بالا و نجومی در فضای مجازی کارگران و‌کل شهروندان تهران را بار دیگر خشمگین‌ نموده است.

این کمک هزینه ... در حالی صورت گرفته است که رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد سال‌هاست برای دریافت مطالبات قانونی خودشان از جمله مسکن و طرح طبقه بندی مشاغل فریاد می‌زنند.» (۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳سندیکای کارگران شرکت واحد)

عکس‌العمل دولت در مقابل افشای فساد حکومتی و خواست به حق کارگران، فاشیسم عریان آقای مخبر مشاور ارشد ریاست جمهوری کشور است که سودای به "دریا ریختن بازنشستگان" را در سر می‌پروراند.

طبقه کارگر ایران در شرایطی به پیشواز روز جهانی کارگر می‌رود که:

ده‌ها کارگر، کولبر و سوختبر جان خود را از دست داده یا مصدوم شدند، حوادث منجر به مرگ به نسبت شش ماه اول سال ۱۴۰۱، پنج درصد افزایش داشته است (علی عباسی). ۶۹ نفر (همگی مرد) در مازندران در اثر حوادث کار جان باخته‌اند..» (رادیو زمانه آبان ۱۴۰۲)

در مجموع در سال ۱۴۰۲ در حوادث ناشی از کار، دو هزار و ۱۱۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند، که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱,۳ درصد افزایش داشته است.

طبقه کارگر ایران در شرایطی به پیشواز روز جهانی کارگر می‌رود که: در سال گذشته بیش از ۲۰۰۰ اعتصاب و اعتراض را در کارنامه مبارزاتی خود ثبت کرده است. از سال ۱۳۹۶ گامهای موثر‌تری در جهت سازمان‌یابی و جبهه واحدی برداشته و از شهریور ۱۴۰۱ از نظر ایدئولژیک سیاسی گامی به پیش رفته است. لذا بیشتر از گذشته مورد تهاجم حاکمین و اپوزیسیونهای مرتجع دیگر قرار گرفته است. این امر ضروری‌ست که مورد توجه کمونیستها نیز قرار گرفته و بر پایه درک منافع طبقاتی پرولتری، بر تشتت فکری و پراکندگی تشکیلاتی خود غلبه کنند. 

شیوه تفکر یک خرده بورژوا: غیبت کردن یکی از خصوصیات برجسته یک خرده بورژواست. او قادر است بنشینند و ده‌ها ساعت پشت سر یک نفر بد گوئی کنند ولی اگر کسی پشت سر او کمبودش را بیان کرد، تا ابد در ذهن‌اش از او انتقام می‌گیرد.