کودک‌‌همسری، تجاوز به تمام ابعاد جامعه

  کودک‌‌همسری یعنی چه؟

نوروزی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم در نشستی در مورد همین مسأله گفت: «کودک‌‌همسری به موارد ازدواج بچه ۹ سال یا ۱۰ سال گفته می‌شود، اما دختر ۱۳ ساله که دیگر کودک همسر نیست.» و تأکید کرد که «سن ازدواج در دختران به معنی سن بلوغ در نظر گرفته می‌شود که عموماً سن ۱۳ یا ۱۴ سال است... قانون درست برای ازدواج، قانون اسلام است.» (رکنا – کد خبر: ۷۴۵۷۶۹ – مصاحبه ۱۴۰۰)

این موضع عمومی رژیم جمهوری اسلامی است. سن ازدواج در قانون اسلامی، وجود اندک برجستگی نوک پستان دختر است. دیگر فرقی نمی‌کند که این دختر ۷ ساله، ۱۰ ساله و یا ۱۴ ساله باشد. معیار آلت جنسی نیمه رسیده اوست. البته اگر پدر خانواده به ازدواج دختر ۶ ساله‌اش هم رضایت دهد، به لحاظ آئین اسلامی، همه موانع پیش پای این ازدواج برطرف می‌شود. آنچه می‌ماند تشخیص دادگاه صالح است که این دادگاه در این مورد همیشه تشخیص مثبت دارد.

طبق ماده ۱۰۳۱ قانون مدنی ایران «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی، به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.»

در واقع در ایران قانونی برای تعیین حداقل سن ازدواج وجود ندارد.

کودک‌‌همسری در واقع ازدواج بدون در نظر گرفتن عواملی است که در زیر آمده است:

۱- داشتن ۱۸ سال سن

۲- رشد جسمی جهت آمادگی در همخوابگی

۳- داوطلب بودن در برقراری روابط زناشوئی و زندگی خانوادگی

۴- داشتن امکانات آموزش و پرورش و درک مسئولیت اجتماعی و خانوادگی بعد از ازدواج

کودک‌‌همسری عوامل فوق را برنمی‌تابد. به ویژه بند ۱ و ۲ به طور کامل و آگاهانه نقض می‌گردد و همراه با آن بند ۳ و ۴ به فراموشی سپرده می‌شود.

بر بنیان دلائلی که در این نوشته خواهد آمد، گسترش کودک‌‌همسری ابعاد مصیبت باری یافته است. با وجود اخطارهای متخصصین امور اجتماعی و خانوادگی، نه تنها اقدامی در پیشگیری آن صورت نمی‌گیرد بلکه دامنه آن روز افزون گسترده می‌گردد.

فقط در بهار ۱۴۰۰ با رشد ۳۲ درصدی نسبت به بهار قبل از آن ۹۷۵۳ ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله صورت گرفته است. از این ازدواج‌ها در شش ماه سال بعد ۷۴۷ کودک به دنیا آمده است.

در سال ۱۴۰۲ حدود «۲۰‌ هزار مورد کودک‌‌همسری طی ۹ ماه (خبر انلاین ۲۶ فروردین ۱۴۰۲) به ثبت رسیده است. و این جنایت گسترده در حال رشد و گسترش بیشتری‌ست.

چرا کودک‌‌همسری یک جنایت آشکار اجتماعی‌ست؟ زیرا:

۱- حق یک انسان را در داوطلبانه انجام دادن یک امر اجتماعی و یا فردی پایمال می‌کند. ایدئولوژی کودک‌‌همسری اعمال قهر از بالا را به جای آگاهی و داوطلبانه بودن کارها در جامعه دامن می‌زند به این جهت در کل جامعه تأثیر مخرب جنایت کارانه‌ای بر زندگی و کار زحمتکشان برجای می‌گذارد.

۲- رابطه جنسی با جسم، احساس و روان انسان‌ها سروکار دارد. اگر داوطلبانه باشد، اگر در یک رابطه عاشقانه و سالم برقرار شود، بسیار لذت بخش در لحظه برقراری و آرامش بخش در کل زندگی مشترک است. اگر این رابطه ناخواسته، به اجبار و تحت ملاحظات مالی و سنت‌های عقب مانده انجام شود، نه تنها لذت بخش نیست بلکه زخم‌های عمیق روانی بر دختر بچه برجای می‌گذارد که جبرانش حتی در یک جامعه باز و سالم به سختی امکان پذیر است. پدیده‌هائی مثل سر بریدن مونا حیدری توسط شوهرش و کشته شدن شوهر سمیرا سبزیان به دست او، از عوارض چنین ازدواج‌هائی هستند.

۳- هیچ دختربچه‌ای حاضر به ازدواج زودرس نیست، حاضر به همخوابگی با مرد بیست، سی و چهل ساله و بالاتر نیست. لذا این نوع ازدواج زورکی و تحت جبرهای مختلفی انجام می‌گیرد. این نوع ازدواج‌ها، تجاوز جنسی آشکار و دائمی به یک انسان اجتماعی‌ست. تجاوز به کل جامعه است.

۴- دختر بچه‌ای که باید با اسباب بازی‌هایش مشغول و هنوز نه به لحاظ جسمی و نه روانی آمادگی همخوابگی و بچه‌دار شدن را ندارد، باردار شدنش برایش امری‌ست غریب و کودک در شکمش موجودی‌ست که در تطابق با روان و جسم ناآرام مادر در ناآرامی و تنش رشد می‌کند. این مادر و کودک در خطر جدی امراض عفونی، مرگ هر دو در زمان تولد کودک و یا نارسائی‌های جدی جسمی، عصبی و روانی در خانواده قرار می‌گیرند. این خانواده پر معضل و ناسالم، یک سلول اجتماعی‌ست. وجود هزاران از این سلول‌ها، کل جامعه را دستخوش تغییرات ویران کننده‌ای می‌کند. این نوع ازدواج‌ها کل جامعه را به فساد و نارسائی می‌کشاند. به این جهت کودک‌‌همسری یک جنایت اجتماعی‌ست که تمام ابعاد جامعه را در خود می‌فشارد.

علل کودک‌‌همسری در جامعه کدامند؟

بسیاری از محققین اجتماعی، امور خانواده، روانشناسان و غیره، زمینه‌هائی از علل کودک‌‌همسری را بیان می‌کنند، تحلیل‌های بخشاً عینی و دقیقی را به دست می‌دهند ولی به عمق نمی‌روند و علت العلل این نارسائی و راه حل آن را  نمی‌بینند.

مثلا خانم مستوره برادران نصیری چنین می‌نویسد: «فقر اقتصادی در کنار محدودیت‌ها و انزوای فرهنگی و تحت سیطره نظام پدرسالاری که دختران به عنوان مملوک پدر شناسایی می‌شوند و پدر می‌تواند درباره آینده آنها تصمیم بگیرد موجب می‌شود ازدواج دختربچه‌ها تداوم داشته باشد.» (مستوره برادران نصیری – خبر انلاین – ۲۶ فروردین ۱۴۰۲)

و یا خانم سیمین کاظمی، پزشک و جامعه شناس چنین می‌گوید: «بررسی‌ها و مطالعات مختلف نشان می‌دهد در دوره کنونی تابلوی اصلی کودک‌‌همسری، دختربچه‌ای است که در شرایط فقر خانواده و محرومیت و انزوای فرهنگی و اجتماعی به اجبار ازدواج کرده یا به عبارت دقیق‌تر فروخته شده است...» (سیمین کاظمی، پزشک و جامعه‌شناس - خبر انلاین – ۲۶ فروردین ۱۴۰۲)

در این تحلیل‌ها به فاکتورهای درست و مهمی برای کودک‌‌همسری اشاره شده است از قبیل فقر، انزوای فرهنگی، سیطره پدر سالاری و غیره .

ولی کودک‌‌همسری دارای علل دیگری نیز هست که فقط منحصر به جامعه ما نیست ولی در جامعه ما عمیقا ریشه دوانده است:

۱- فقر یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن و گسترش کودک‌‌همسری است. زیرا نان آور یک خانواده زحمتکش و فقیر قادر به تغذیه افراد خانواده‌اش نیست. او با شوهر دادن دختر کوچکش هم او را از گرسنگی نجات می‌دهد و هم مخارج خودش را سبک می‌کند. در عین حال مرد فقیری نیز که قادر به تأمین هزینه بالا برای ازدواج با یک دختر رسیده و با سواد و دوره دیده نیست، مجبور می‌گردد دختر فقیری را از پدرش با قیمت بسیار ارزان بخرد و در شکل ازدواج این خرید و فروش را قانونی کند. این عامل عینی و مادی که انسان را بر سر دوراهی مرگ تدریجی ناشی از گرسنگی و بی سرپناهی و یا "نجات" از آن قرار می‌دهد، عامل بسیار تعیین کنند‌ای‌ست.

۲- فرهنگ فاسد، مبتذل ولی با قدمت بیش از هزار سال تاریخ: دختر نباید در خانه بماند و ترشیده شود. این شیوه تفکر باعث می‌گردد که پدر خانواده که از نظر مالی وضع مساعدی هم دارد، تصمیم بگیرد که دختر بچه‌اش را شوهر دهد. آبشخور این شیوه تفکر، فرهنگ باستانی ایران و دید اسلامی نسبت به زن است.

۳- وجود نیروهای که مصمم هستند به هر ترتیب، سنت پیامبر اسلام را در جامعه اجرا کنند.

هم بستر شدن پیامبر اسلام با یک دختر هفت ساله (عایشه). عایشه می‌گوید... «روزی پیامبر به خانه ما آمد، تنی چند از مردان انصار و چند زن با وی بودند، مادرم بیامد، من در ننوئی بودم و باد می‌خوردم. مادرم مرا از ننو پائین آورد و سرپوش مرا بیاورد و صورتم را با آب بشست. آنگاه مرا کشید و برد و چون به نزدیک در رسیدم مرا نگهداشت تا کمی آرام شدم. آنگاه به درون رفتم. پیغمبر خدا در اطاق ما بر تختی نشسته بود.

... و مرا کنار او نشاند و گفت: "این خانواده‌ء توست، خدا آنها را به تو مبارک کناد و ترا به آنها مبارک کناد." و مردم  و زنان برفتند و پیمبر در خانه‌ام با من زفاف کرد، نه شتری کشتند، نه بزی سر بریدند، من آن وقت هفت سال داشتم."...» (تاریخ طبری – جلد ۴ – ص ۱۲۹۲)

این را طبری از عایشه نقل کرده است. سندیت دارد و تا کنون هیچ مسلمانی بر آن ایراد نگرفته است. محمد یک زن باره بی وجدان و یک متجاوز بی عاطفه بود. در سن پنجاه و سه سالگی، عایشه هفت ساله را به رختخواب می‌برد. امروزه چنین انسانی به عنوان متجاوز جنسی در همین جامعه بورژوازی محکوم به چندین سال زندان می‌شود.

ولی به هر حال در جامعه اسلامی ایران برای جا انداختن این سنت دیرینه اسلامی تلاش فراوانی صورت می‌گیرد. این یکی از عوامل فکری و مقدس اسلامی در کودک‌‌همسری‌ست.

۴- سن متوسط فرد در جامعه ایران هر روز بالاتر می‌رود. جامعه ایران پیر می‌شود. رژیم جمهوری اسلامی احتیاج به نیروی کار جوان دارد. لذا مردم را تشویق به ازدواج و فرزند آوری می‌کند، بدون این که شرایط آن را فراهم کند. این یک عامل عینی است که کودک‌‌همسری را دامن می‌زند. در نتیجه عامل تشدید استثمار یکی از عوامل مهم و عینی رشد کودک همسر است.

دختر بچه‌هائی که کودک همسر می‌شوند، علاوه بر این که این یک عارضه خطرناک اجتماعی است، خود کودک نیز علاوه بر بیماری‌های خطرناک جسمی، دچار افسردگی‌های شدید و مرگ آور می‌شوند. به این جهت خودکشی در بین کودک همسران بیش از گروهای دیگر اجتماعی‌است. به بیان دیگر کودک‌‌همسری یکی از غده‌های چرکین جامعه امروزه سرمایه‌داریست.

این کودک همسران اغلب دچار خشونت همسر و خانواده همسر خود نیز می‌شوند و به علت بی پناهی و درماندگی در آن مناسبات، هویت و شخصیت خود را از دست می‌دهند و به آسانی طعمه دیگران می‌گردند.

این غده چرکین فقط در ایران عارض مردم نمی‌شود بلکه یک معضل بزرگ بین‌المللی است.

طبق گزارش یونیسف: «هر سال ۱۲ میلیون دختر در کودکی مجبور به ازدواج می‌شوند» (DW - فارسی - قرائت: ۱۳ ارپیبهشت ۱۴۰۲)

بنابر گزارش یونیسف (سال ۲۰۲۰)، «تقریبا ۴۰ درصد دخترهایی که در فقیرترین کشورهای دنیا زندگی می‌کنند، کودک‌ همسر هستند و این رقم دو برابر متوسط جهانی است.» همان طور که در مورد ایران. گفته شد، در سطح بین‌المللی نیز فقر عامل مهم کودک‌‌همسری می‌باشد.

در نتیجه کودک‌‌همسری به طور عام ریشه در فقر، معضلات فرهنگی و نظام پدر سالاری دارد که در ایران به طور ویژه این فساد و معضل با شیوه تفکر اسلامی در مورد پیاده کردن سنت‌های پیامبر اسلام گره خورده است.

نتیجه این که امروزه، کودک‌‌همسری غده سرطانی نظام سرمایه‌داری است که برای کسب ابر سود، کل جوامع بشری را به فقری بی مثال فرو برده است. این ساختار اجتماعی برای از پادرآوردن مردم، سعی می‌کند تا فرهنگ منحط خود را در تمام زمینه‌های زندگی نفوذ دهد، لذا فقط با برچیده شدن نظام سرمایه‌داری کودک‌‌همسری نیز پایان می‌یابد.

نظم کمونیستی

15.1.2024

شیوه تفکر یک خرده بورژوا: غیبت کردن یکی از خصوصیات برجسته یک خرده بورژواست. او قادر است بنشینند و ده‌ها ساعت پشت سر یک نفر بد گوئی کنند ولی اگر کسی پشت سر او کمبودش را بیان کرد، تا ابد در ذهن‌اش از او انتقام می‌گیرد.